Akdeniz Mimar Sinan Ödülü

2016 Akdeniz Mimar Sinan Ödülü

2016 yılında düzenlenen Akdeniz Mimar Sinan Ödülü programı, Akdeniz ülkeleri arasında ortak kültürel zenginlik konusunda farkındalık yaratmak, Akdeniz’in özgün kültürel değerlerini korumak ve yaşatmak amacıyla mimarlık alanında önemli eserler veren Akdenizli mimarları ve başarılı öğrencileri kapsayacak şekilde iki kategoride ayrıca Kuzey ve Güney Akdeniz olmak üzere iki alt kategoride planlanmıştır.

Seçici kurul, Kuzey Akdeniz bölgesinden Fransız mimar CHRISTIAN DE PORTZAMPARCE’ı (Fransa), Güney Akdeniz bölgesinden ise SAAD EL KABBAS-DRISS KETTANI-MOHAMMED AMINE SIANA Architects’i (Fas) ödüle layık bulmuştur. Öğrenci kategorisinde ise Güney Akdeniz bölgesinden birincilik ödülüne MOHAMMED MASHHOUR BATMAN, mansiyon ödüllerine ise HASSANE JELJELI, ALI ABIDI değer bulunmuştur. Kuzey Akdeniz bölgesinden birincilik ödülüne DESPOINA VALIADI, EFTHYMIA STAMATOPOULOU, THALEIA-DIMITRA STNEFANAKI, mansiyon ödüllerine de ONUR DEĞİRMENCİ, ALIKI VAINA ve IRIANA VAINA, ANNA VASILEOU, ELENI BOUFETI layık bulunmuştur.

Ödül töreni, 3 Ekim 2016’da MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenmiş ve aynı gün ödül töreni ile birlikte ödül alan öğrencilerin projelerini içeren serginin açılışı yapılmıştır. 4 Ekim 2016’da ise Güney ve Kuzey Akdeniz bölgelerinden ödül alan mimarların konferansları MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleşmiştir.

Ödül Töreni, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi. 3 Ekim 2016

2016
Akdeniz Mimar Sinan Ödülü Sahipleri

1. Kategori: Akdenizli Mimarlar

Kuzey Akdeniz Bölgesi
      CHRISTIAN DE PORTZAMPARC, Fransa

Güney Akdeniz Bölgesi
      SAAD EL KABBAJ, DRISS KETTANI, MUHAMMED AMINE SIANA ARCHITECTS, Fas

 

2. Kategori: Öğrenci Projeleri

Kuzey Akdeniz Bölgesi
      DESPOINA VALIADI, 1.’lik Ödülü
      EFTHYMIA STAMATOPOULOU, 1.’lik Ödülü
      THALEIA-DIMITRA STENEFANAKI, 1.’lik Ödülü
      ONUR DEĞİRMENCİ, Mansiyon Ödülü
      ANNA VASILEOU, Mansiyon Ödülü
      ELENI BOUFETI, Mansiyon Ödülü
      ALIKI VAINA, IRIANA VAINA, Mansiyon Ödülü

Güney Akdeniz Bölgesi
      MOHAMMED MASHHOUR BATMAN, 1.’lik Ödülü
      ALI ABIDI, Mansiyon Ödülü
      HASSANE JELJELI, Mansiyon Ödülü

KAPAT